Tvorba / Work

Star Trek: Nemesis

 

  

 

 

 

VE VIDEO PŮJČOVNÁCH I V PRODEJI

Fotogalerie a screenshoty / photogallery and screengrabs
(přímý odkaz na mé stránky o Datovi / direct link to my Data pages)

Recenze na film Star Trek: Nemesis od Alis
Po prvním shlédnutí jsem poněkud na rozpacích. Ne, že by to byl špatný film, to ne, ale do typického schématu Star Treku příliš nezapadá. Mám tím na mysli převahu akčních scén nad samotným dějem. Celkově na mě film působí dost rozkouskovaně, neschopný spojit jednotlivé scény v jednu část. Také tam nevidím příliš invence - opakují se scény zbrojení jako např. u "osmičky", výbuchy uvnitř lodi při kterých někteří členové efektně přelétávají své pulty apod. Už ten začátek, ve kterém se kamera až příliš detailně zabývá nechutným rozpadem Romulanů a následně přeskočí na až příliš uvolněnou atmosféru svatby Rikera a Troi, kdy se jednotlivé postavy (jako i v jiných místech filmu) chovají až příliš důvěrně a otevřeně. Picard celý film bojuje sám se sebou při konfrontaci se svým klonem. Dat má naproti tomu svého "nedokonalého" bratra, kterého po zběsilé jízdě terénním vozem na planetě (což byla také dost nezapadající scéna), s La Forgem složí dohromady. No, a ten závěr;-( Datovo sebeobětování bylo jako pěst na oko! I přesto, že jsem to tušila, tak mě to hodně rozhodilo. Teď jsem vcelku ráda, že film neběžel v našich kinech, protože můj záchvat pláče byl při sledování videa velmi silný;-((( Ještě v tuto chvíli nevím co na to říct. Snad jen, že Datova smrt byla zbytečná a pokusy o zpěv od B-4 na konci zase dost chabá útěcha. Jinak mě naštval český dabing filmu kdy byl zpívající Brent nahrazen "zpěvem" Bohdana Tůmy;-/ Naopak Datův make-up byl velice kvalitní a při některých scénách působil velice "androidským" dojmem!
Každopádně se na film určitě ještě někdy podívám, ale zřejmě ne až do konce, protože Dat pro mě žije stále!

Předobjednejte si DVD Star Trek: Nemesis již dnes na Hollywood Classic za 699 Kč! Český dabing i titulky, více než 3 hodiny bonusů (komentář režiséra Stuarta Bairda, dokumenty o natáčení, fotogalerie a 7 neuvedených/rozšířených scén (19:54 min) s komentářem režiséra). Termín vydání DVD v ČR je naplánován na 7.7.2003.

Information for fans where to pre-order DVD with Star Trek: Nemesis movie in Czech Republic.

Bohužel, mám jednu dost nepotěšující zprávu: podle informací ze stránek Star Trek Sickbay nebude Star Trek: Nemesis v České a Slovenské republice uveden do kin;-( Doufejme, že ho budeme mít možnost shlédnout alespoň na DVD a VHS. Informace o filmu jsou na stránkách FilmPub.cz a na již zmiňovaných Star Trek Sickbay, kde si můžete prohlédnout rozsáhlou fotogalerii. Na IMDb.com je také jedna nová fotka Brenta v přestávce mezi natáčením ST:X.

Unfortunately, I have one sad message for Czech and Slovak fans about the Star Trek: Nemesis movie. According to information from Star Trek Sickbay this movie will be not shown in our cinemas;-( We can only hope, that it will be on VHS and DVD. Informations about this movie are on FilmPub.cz and on Star Trek Sickbay, where you can find lot of pictures. On IMDb.com is one new pics of Brent during the making of ST:X. 

Recenze na film Star Trek: Nemesis od Mirky
(Díky!)
Film Nemesis je zvláštní. Začíná svatbou Dianny a Willa, což je dobré. Nejdřív jsem si myslela že nás uvedli na hostinu, pak z toho byl obřad. Dobře, to uznávám, zvláštní pojetí. Ve filmu jsou hluchá místa, myslím emocionálně. Rémané jsou divný bytosti. S Romulany nemají nic společného, akorát mentální schopnosti. Když uvážíme, že pobočník Shinzona vnikl do mysli Dianny, když byla s manželem. Shinzon má nějakou nemoc a nenávidí Picarda (jaký je mezi nima vztah nechápu a nic mi neříká). Dat a B-9 je každý jiný, ale mají stejnou tvář. B-9 je malé dítě na začátku cesty. Dat má spoustu zkušeností. Musíte vidět film. Vcelku jde. Knížka bude určitě lepší. 
pozn.: Mirka film viděla na Párty Hluboký vesmír 9. jako bonus a u publika měl úspěch.

Review of the Star Trek: Nemesis movie from Mirka
Nemesis is very strange. It begin with the Dianna and Will wedding, what is good. First I thought that they bring us to a banquet, than it change into a wedding ceremony. Well, ok - very interesting conception. In the movie are deaf places -  I mean emotional. Remans are curious beings. They have with the Romulans nothing in common, except mental abilities - when we deliberate that Shinzon's adjutant penetrate into Dianna's mind when she was with her husband. Shinzon has some illnes and he hate Picard (I don't know how is the relationship between them and it say nothing to me). Data and B-9 are each different, but he same face. B-9 is a small child on the begining of the journey. Data has a lot of experiences. You have to see this movie. It is quite good, but the book will be much better.
rem: Mirka saw this movie on a Deep Space Nine Party, where it was played as a bonus and it was a success.

Fotky a záběry z filmu jsou na mých stránkách Data.euweb.cz (přímý link na fotky je zde a na screenshoty zde).

Klikni pro plnou velikost Brent na premiéře v Londýně (viz. info z 2.1.03)

Před použitím tohoto obrázku na Vašich stránkách mě, prosím, kontaktujte. Děkuji
Do not use these picture without asking. Here is my e-mail. Thank you
  
02-01-2003: Článek o loučení Patricka Stewarta se Star Trekem, informace o výstavě ST v Londýně a pěkná fotka (na které je i Brent!) se objevil dnes ve čtvrtečním vydání Práva. PS: Fotku se pokusím co nejdříve naskenovat.

An article in a Czech newspaper called Pravo about Patrick Stewart leaving Star Trek and informations about the ST exhibition in London, inclusive one photo of the ST actors (also with Brent)!

Popis ........ desáté filmové pokračování Star Treku (čtvrté s posádkou TNG)
Autoři příběhu ..........
John Logan, Brent Spiner (Dat) a Rick Berman
Scénárista .........
John Logan
Režisér ...............
Stuart Baird 
Předpokládaný začátek natáčení .........
konec roku 2001 (19. listopad 2001)
Předpokládaná premiéra filmu ......
prázdniny nebo podzim roku 2002

15-12-2002: Tak už je to tady, 9. prosince 2002 proběhla v Graumanově Čínském divadle (Hollywood, Kalifornie, USA) světová premiéra filmu "Star Trek: Nemesis"! Fotky z premiéry si můžete prohlédnout na Wireimage.com a Rexpictures.com (zde autor  popsal Loree jako "jeho manželku"!).
So, it's here, on the 9th December 2002, took place the "Star Trek: Nemesis" World Premiere at the Grauman's Chinese Theatre, Hollywood, California USA. Photos from this premiere you can find on Wireimage.com a Rexpictures.com (here the author describes Loree as "his wife"!).

27-06-02: Oficiální webové stránky pro "Nemesis"
Propagace připravované "desítky" je v plném proudu. Na internetu byly spuštěny oficiální stránky k filmu, na kterých je k vidění i trailer. Premiéra filmu je v USA plánována na 13. prosince letošního roku.

26-05-02: Wallpapery ze "Star Trek: Nemesis"

             Photos from TrekToday (© ParamountPictures).

14-04-2002: První oficiální propagační foto "Star Trek: Nemesis"


Photo from Star Trek.com.

10-03-2002: Druhá video-ukázka z příprav filmu uveřejněna
Na serveru MediaTrek.com je možné si stáhnout již druhou video-ukázku z příprav filmu "Star Trek: Nemesis" a to ve formátu MPEG-1 (22.9 MB) nebo Real Video (4.7 MB). V tomto  dvouminutovém dokumentu z návštěvy natáčení, která byla 8.3.02 odvysílána v pořadu E! News Daily, se poprvé objevil padouch Schinzon i "bratr" Data Being.  K vidění jsou i nové masky mimozemšťanů a celou ukázkou se prolíná krátké interview s Patrickem Stewartem.

Zde jsou mé vlastní screenshoty.
Další informace na serveru TrekToday.

12-01-2002: První video-ukázka z příprav filmu konečně uveřejněna
Na serveru MediaTrek.com je možné stáhnout první video-ukázku z příprav filmu "Star Trek: Nemesis" a to ve formátu MPEG-1 (15.3 MB) nebo Real Video (3.0 MB). Tato 90-vteřinová upoutávka je pořízena z vysílání zábavné show  Entertainment Tonight z 9. ledna 2002. Na stránkách ET je také možné stáhnout video, na němž je rozhovor s Patrickem Stewartem. 

Zpět k ukázce: Ve vysílání moderátorka hovoří o svatbě Rikera s Troi (bylo potvrzeno, že na svatbě bude Dat zpívat) a jsou zde vyvráceny doměnky, že Picard zemře - ovšem na smrt Data se, bohužel nezeptali. Zde jsou mé vlastní screenshoty.
Screenshoty všech postav je možné shlédnout na serveru Section31 nebo na THE FLAGSHIP.
Doslovné popsání ukázky na Trek Today.

25-07-2002
Na serveru TrekToday se objevily další informace o osudu hlavních postav, mezi kterými nechybí ani Dat a ani jeho "dvojče" B-9. Při čtení těchto článků mě úplně zamrazilo - Dat by měl přeci jen zemřít! Mělo by se tak stát na konci filmu, když se rozhodne obětovat svůj život pro záchranu Enterprise. Avšak nejdříve několik informací o událostech s Datem a B-9, které tomu předcházejí. 

Krátce - Dat bude na recepci o svatbě Rikera s Troi zpívat píseň Irvinga Berlina "Blue Skies"
 
B-9 vypadá přesně jako Dat a Lore a je to "prototyp bratra Soongových androidů". Ovšem není tak vyspělý, jako jeho následníci - jeho mentalita je na úrovni dítěte. Je součástí plánu zloducha Shinzona, který se o něm dozvěděl díky Cardassianskému dějepisci v oblasti kybernetiky. Androida našel s archeologickým týmem, když prohledával "každý milimetr na Omicron Thetě".  B-9 byl nalezen rozebrán na šest dílů na planetě v prostoru Federace. Shinzon doufal, že posádka Enterprise androida (díky pozitronickému signálu) objeví a přenese ho k sobě na palubu. B-9 by se tak mohl dostat do lodních počítačů a zjistit pro Shinzona něco o "základní hvězdné kartografii: hvězdných diagramech, stanicích, ...".

....

B-9 byl Enterprise skutečně objeven a při vysvětlování Rikerovi, Datovi, Dr. Crusherové a LaForgemu, kde byl po svém zprovoznění a s kterými mimozemskými bytostmi se setkal, dočkáme se i vtipné scény, kdy se Dr. Crusherová a Riker (během dlouhého proslovu) nudí a po omluvě odcházejí, načež LaForge usne. Jen Dat, jakožto jediný posluchač, pilně  zpracovává nové informace. 

....

Při pokusu o pomoc B-9 - být méně "dětským" a více jako Dat - požádá Dat LaForgeho aby mu pomohl umístit své paměťové engramy do nervové sítě B-9. Bohužel, pokus se jeví jako neúspěšný a La Forge se domnívá, že potrvá, než se pozitronická matrice B-9 upraví.

....

"Ke konci filmu se Dat rozhodne, obětovat se, aby zničil Scimitar a zachránil tím Enterprise." 
(Scimitar - neviditelná válečná loď Remanů, kterou chce Shinzon zaútočit na Zemi a superzbraní zasadit Federaci zničující úder)

....

Později se koná v "nové" Desítce smuteční obřad, jehož se účastní kapitán Picard, Riker, Worf, LaForge, Troi a Dr. Crusherová. Je vidět, jak si na své uniformy připevňují černé stužky. Picard naleje do šesti skleniček svou drahocennou irskou whisky z 23. století (kterou na stejném místě ještě nedávno popíjel s Datem) a pronese přípitek "Na nepřítomné přátele... na rodinu."

Po obřadu jde Picard za B-9 a sdělí mu o Datově obětování. Nato B-9 zazpívá úryvek z písně "Irving Berlin", kterou Dat zpíval na začátku filmu (během recepce na svatbě Rikera s Troi). Je tedy možné, že se přenos Datových paměťových engramů přeci jen zdařil a Dat bude žít v těle B-9 i nadále?

Přímé linky na původní články z TrekToday: článek 1 a článek 2.

Starší informace:
Brent se společně s Johnem Loganem a Rickem Bermanem podílel na příběhu. Byl to také Brent, který Johna Logana Ricku Bermanovi představil. Brent jako druhý, po P. Stewartovi, podepsal smlouvu na desáté filmové pokračování Star Treku. 

V jednom interview s Johnem Loganem bylo uvedeno, že Logan neuvažoval o profesním vstupu do světa Star Treku, až do jeho osudového rozhovoru s Brentem Spinerem v roce 1999, se kterým se seznámil přes jejich splečné herecké přátele. "Mluvili jsme o mnoha věcech a já jsem mu řekl, že bych rád napsal startrekovský film", řekl Logan o svém rozhovoru s hercem představujícím nadporučíka Data v TNG. "Se zájmem se na mě podíval a zeptal se, zda to myslím vážně. A já jsem řekl, 'Naprosto'! Potom jsem se setkal s výkonným producentem Star Treku Rickem Bermanem, abych mu představil své myšlenky. Opravdu se mu to líbilo a zbytek, jak se říká, je historie".

John Logan se proslavil především scénářem k filmu Gladiátor (za který získal  nominace na Oskara, Saturn Award a Sierra Award). Navíc má ke Star Treku velmi vřelý vztah, již od dětství je velký Trekkie a ve svém "profesním" životě nepatří mezi autory sci-fi, což může být velkým přínosem.

Nepřátelé: Romulani, avšak hlavním nepřítelem bude "tajuplný" Shinzon
Hlavní hrdinové: Jako již tradičně - kapitán Jean-Luc Picard (Patrick Stewart) a Dat (Brent Spiner)
Na své si samozřejmě přijdou i ostatní členové posádky (například Deanna Troi a W. T. Riker si po "nedávném opětovném sblížení" ve ST:Vzpoura řeknou své "ANO" na Aljašce na planetě Zemi)
; Geordi LaForge už taky nebude sám, společnost mu bude dělat přítelkyně Dr. Leah Brahmsová (jistě si na ni pamatujete z epizod TNG: "Booby Trap" a "Galaxy's Child"). V "desítce" by se měla objevit i kapitán Kathryn Janeway z Voyageru a to ve dvou velkých scénách.

Dlouho se spekulovalo, zda bude Dat v novém filmu zabit. Oficiální místa to stále popírají, ale podle mé aktualizace z 25/07/01 (viz. výše) to s Datem dobře nevypadá :( 

Podle Ricka Bermana se bude filmem prolínat "skvělý Datův příběh" včetně "několika zajímavých překvapení ohledně Data".

Na serveru Ain't It Cool News, kde se objevila podrobná recenze připravovaného filmu, je uvedena informace, že se ve filmu objeví i "přesná replika Data". Má se jmenovat "B-9" (nebo "Benign"). Posádka Enterprise ho nalezne poté, co začne pátrat po pozitronickém signálu ze vzdáleného systému, o kterém si mysleli, že může pocházet jen od dvou dosud známých androidů, kterými je Dat a Lore. Posádka objeví tělo tohoto androida jako kdysi tělo Lora - rozebrané. Navíc budou jednotlivé části "rozházené po zemi". 

V "Nemesis" by mělo být, oproti "Vzpouře", více akčních scén a hlavně bychom si měli více užít lodi Enterprise E (mimochodem Troi by se měla po "vydařeném" řízení Enterprise D ujmout kormidla i nyní). 

Kromě již zmiňovaného "Datova příběhu" se bude filmem prolínat i motiv klonování.
Samozřejmě by tu neměl chybět humor a spousta "maličkostí", které jsou fanouškům Star Treku velmi známé.

Asi tou největší byla ta, že někdo z hlavních postav (Data nebo Picard) ve filmu zemře. Pozn.: na každém šprochu, pravdy trochu ;-)
 

Asi nejvíce se mluvilo o Datovi. Především se vycházelo ze slov samotného Brenta Spinera, který se v listopadu roku 2000 k dalšímu ztvárnění Data vyjádřil, že je již pro roli androida příliš starý. Okamžitě se na internetu začaly vést diskuse a "kampaně na záchranu Data". Všichni fanoušci Data i Brenta začali mít obavy, ale přesto doufali, že se Datovi nic nestane. Nyní je již jisté, že Dat nezemře (pokud nebereme vážně nejnovější zvěsti o jeho samoobětování). Sám Rick Berman v interview pro UPN News 13 tyto spekulace odmítl s tím, že něco takového vůbec neplánují a nepřeje si, aby se o tom vedly diskuse na internetu. 

Jako druhý byl na řadě sám kapitán Picard alias Patrick Stewart, pro kterého by měl být, podle bulvárníh novin "The Sun", desátý film i tím posledním. Ani tato zpráva se nepotvrdila, protože Marina Sirtis v rozhovoru během Conu v Carolině odmítla, že by měla některá z hlavních postav ve filmu zemřít. Zatím nevíme, zda se jedná o poslední film s posádkou Nové generace.

Zdroje: STARTREK.COM, TrekToday, TrekDNES, Brent Spiner Info Page, Star Trek Communicator, Section 31, ... 

 

Nahoru
Up